RAİNBOW SİX SİEGE SEZON ORTASI YAMA NOTLARI

  • Oynanış
  • Zorluk
  • Efekt
  • Grafik

Yama notları serimiz size Dengeleme Ekibimizin düşünceleri ve uygulamalarına içeriden bir bakış atmanızı sağlayacak. Bu dengelemeleri geçen sezon ki yeni operatörlerimizin istatistik ve geri dönütlerine göre gerçekleştirdik. Reddit üzerinde de 18 temmuz saat 14.00 tarihinde bir başlık oluşturduk. Yama notlarını ve değişiklikleri okuduktan sonra buradan sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Ayarlamalar hakkında karar vermek için veri ve oyuncu geri bildirimlerini kullanırız. Bunu göz önünde bulundurarak, çeşitli Operatörlerimiz için aradıkları verilerin bir kısmını paylaşmak istedik. Aşağıdaki grafikler Saldırı ve Savunma Operatörleri’nin gücünü (Win Delta) ve popülerliğini (Pick Rate) çizer. Bir Operatör seçili olmadığında, Operatör seçildiğinde ortalama kazanma oranı, ortalama kazanma oranıdır.

ATAK OPERATÖRLERİ

DEFANS OPARATÖRLERİ

 

Önümüzdeki Değişiklikler:

FINKA

– Yetenek süresi 20 saniyeden 10 saniyeye indirgendi.
– Sersemletme bombası, el bombası ile değiştirildi.
– Smoke’un Gaz Kapsül hasarı azaltıldı.
– Adrenalin Yüklemesinden kaynaklanan hedef görüşü azaltması %50den %25e düşürüldü.

Burada iki şeyi hedefliyoruz. Finka’nın daha popüler bir tercih olarak oynanmasına karşın mevcut gücünü biraz zayıflatmak istiyoruz.
Finka’nın gücünün büyük bir kısmının can kazanma özelliğinden geldiğini ve bunun etkili olduğunu gördük. Değişiklikten önce yetenek süresi 20 saniyeydi ve Finka oyuncularına fazlasıyla avantaj sağlıyordu. Bunu 10 saniyeye düşürerek Finka’nın rakiplerine bu yetenek bekleme süresindeyken karşı oyun yapma şansı vermek istedik.
Finkaya sersemletme bombası yerine el bombası vererek onun güç etkisini azaltıp işlevselliğe çevirmek istiyoruz.

 

IQ

– Frag Grenades yerini Claymore aldı.
– Elektronik görüş 20 metreden 15 metreye indirgendi.

IQ mevcut halinde el bombaları ve işlevselliğiyle güçlü durumdaydı. Kuvvetli bir tüfek ve 3. seviye hız operatörlerinden biri olarak, düşmanları öldürmekte de son derece başarılı. Örnek olarak profesyonel arenada Echo ve Valkyrie yasaklandığında etkili bir tercih olduğunu görüyoruz.

 

BLACKBEARD

– MK17’nin hasarı 42’den 49’a çıkarıldı.
– SR-25’in hasarı 72’den 61’e indirgendi.
– Tüfek kalkanının vuruş puanı 60’dan 50’ye düşürüldü.
– Artık Tüfek kalkanı kullandığında %30 daha fazla hızlanacak.

Blackbeard şu anki durumuyla kuvvetli durumda. Dolayısıyla onu daha fazla güçlendirmek istemedik. MK17 üzerindeki hasarını yükseltirken, SR-25 üzerindeki fazla olan hasarını indirgeyerek karakterin gücünü birazcık kısmak istedik.

 

GLAZ

-OTS-03’ün hasarı 85’ten 71’e indirgendi.

Glaz neredeyse her durumda kuvvetli bir tercih. Profesyonel arenada da seçilme ve yasaklanma oranları epey yüksek. Durum böyle olunca da ona ufak bir zayıflatma yapmamız gerekti.

 

TWITCH

-FAMAS’ın hasarı 40’tan 37’ye indirgendi.

Twitch yaklaşık olarak %60 seçilme oranına sahip ki bu hayli yüksek. Aynı Ash’te olduğu gibi bu oran bizim istediğimizden biraz daha yüksek. Gücünü fazla düşürmek istemedik, çünkü oynanışı açısıyla sevilen bir karakter. Fakat bu kadar popüler olunca da müdahale etmek kaçınılmaz oldu.

 

JACKAL

-Ayak izi taramasının mesafesi 5 metreden 8 metreye çıkarıldı

Jackal düşük bir seçim oranına sahip, bu da biraz zayıf olduğundan kaynaklanıyor. Biz de bu değişikliği yaparak Jackal’ın rakibi takip ederken aldığı riski düşürmek istedik.

 

FROST

-SMG hasarı 43’ten 45’e çıkarıldı.
-Super 90’ın hasarı 32’den 35’e çıkarıldı.

Frost şu anki haliyle aşırı güçsüz. Dolayısıyla biz onu biraz güçlendirmeyi uygun gördük. Böylece oynanışının da daha keyifli hale geleceğini düşünüyoruz. SMG’nin kullanımı biraz zor ve biz bu zor özelliği ödüllendirmek istiyoruz. Dolayısıyla hasarını arttırdık.

 

DOKKAEBI

– Claymore, Sersemletme bombası ile değiştirildi.

Dokkaebi hala sis bombalarına sahip, ancak hem sis bombası hem Claymore’a sahip olması onun işlevselliğini son derecede arttırıyor. Bu sayede farklı durumlara rahatça adapte olup kendini ön plana çıkarabiliyor. Bu nedenle Claymore elinden alarak, ona sersemletme bombasını takdim ediyoruz.

 

BARBED WIRE

– Yavaşlatma etkisi %45’ten %50’ye çıkarıldı.

Barbed Wire’ın her durumda etkili olmasını istiyoruz. Bu nedenle yavaşlatma etkisini arttırarak defansif yönünü ön plana çıkarmak istedik.

 

ŞU ANKİ DURUM:

ALIBI

Alibi dereceli oyunlarda kuvvetli bir tercih olarak öne çıkıyor. Ancak Profesyonel arenada Alibi’nin pek kullanılmadığını gördük. Bu konuda Alibi üzerinde bir değişiklik yapmak için biraz daha incelemeye ihtiyacımız var.

 

MAESTRO

Maestro’nun dereceli oyunlarda ve profesyonel arenadaki durumundan epey memnunuz. Profesyonel arenada kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz Maestro üzerinde bir değişiklik yapmak için daha fazla bilgi toplamak istiyoruz.

 

ASH, TWITCH, JAGER, BANDIT

Bu 4 operatör yüksek seçim oranlarına sahip. Hatta Ash epey güçlü konumda, fakat abartılacak kadar da değil.
Geçtiğimiz aylardan öğrendiğimiz kadarıyla radikal değişimler yapmadan önce biraz bekleyeceğiz.

 

FROST VE KAPKAN

Geçtiğimiz güncellemelerde Kapkan ve Frost’un değişikliklerden epey etkilenip inişli çıkışlı performans sergilediklerini gördük. Bu anlaşılabilir bir durum, sonuçta ikisi de tuzakçı karakterler. Önümüzdeki yamalarda bu inişli çıkışlı durumu biraz daha sabitlemeye ve düzene sokmaya çalışacağız, yani karakterleri dengeleyeceğiz.

 

CASTLE

Castle ile ilgili radikal bir değişiklik yapmak istiyoruz, fakat bu oynanışını tamamen değiştireceğimiz anlamına gelmiyor. Belirli bir zaman aralığında çalışmamızı gerçekleştirip bu değişikliğin üzerine gideceğiz.

Bu değişiklik ve dengelemelerden dolayı oluşan soru ve görüşlerinizi 18 Temmuz Saat 14.00’dan itibaren buradan iletebilirsiniz. Görüşmek üzere.

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *