Saldırı Operatörleri

Glaz oyundaki tek keskin nişancı tüfeğine sahip olan operatör. Termal görüşe sahip olan dürbünü, 6x yakınlaştırma yapabiliyor. Termal görüş sayesinde düşmanlar sarı renk parlayarak daha kolay ayırt edilebilirken, gaz bombasının(smoke) arkasından dahi rakiplerini görebiliyor. Ayrıca keskin nişancı silahındaki hasar oranı çok yüksek olduğu için düşmanın kurtulma olanağı çok düşük bir ihtimal.

 

 

 

Fuze kırılabilir ve reinforce olmayan duvarlara yerleştirilebilen 3 adet Cluster Charge’a sahiptir. Bunlar koyulduğu yerin arkasına birden fazla bomba atar. Bu patlayıcılar odaya rastgele dağılmaktadır. Kalkanı da mevcut olan operatörün özel ekipmanını kullanırken rehineyi ve takım arkadaşlarınızı öldürmemeye dikkat edin.

 

 


IQ kolundaki tarayıcı cihaz sayesinde bütün elektronik aletleri görebilir. Cihaz aktifken sadece tabanca kullanabilir. Bu cihaz Pulse’un kalp atışı sensörünü ve Vigil’ın sırtında taşıdığı cihazı da gösterir. Elektronik Dedektör, elektrikle ya da belirli bir enerjiyle çalışmayan araçları algılamayacaktır. Bunlar;

-> Barbed Wire(dikenli tel)                               -> Deployable Shields(kurulabilir kalkan)
-> Impact Grenades(alan etkili bomba)         
-> Castle’s Armor Panels(Castle zırh paneli)
-> Doc’s Stim Pistol(Doktor şırınga silahı)    -> Rook’s Armor Pack(Rook zırh paketi)
-> Tachanka’s Mounted LMG(kurulu LMG)   -> Frost’s Welcome Mats(Frost ayı tuzağı)
-> Mira’s Black Mirror( Mira kara aynası)

 

 

 

Blitz elindeki kalkanıyla kendine koruma sağlarken aynı zamanda kalkanında bulunan flaş düzeneği sayesinde ona doğru bakan rakiplerini kör edebilir. Bu flaş en fazla 4 kere aktif edilebilir. Mesafesi çok uzun değildir(maksimum 5m’ye kadar, tam etki için 4m). Flaşlar arasında 2.5 saniyelik bir bekleme süresi vardır. Blitz kalkanıyla birlikte hızlı koşabilir ancak ayakta durduğunda dizlerinin üstünden itibaren korur, eğildiğinde ise sadece elleri açıkta kalır.

 

 

Twitch normal drone yerine elektrik atabilen 2 adet drone’a sahiptir. Asıl amaçları düşman elektronik aletlerini etkisiz bırakmaktır (tuzaklar, kameralar vb.). Her bir drone en fazla 5 adet şok atabilir. Yere düşen rakipleri öldürmek için en az 2 elektrik şoku gereklidir. Mira’nın özel yeteneği olan “Black Mirror” a karşı oldukça etkilidir.  Bu şok droneları zıplayamazlar ancak diğer dronelara göre daha sessizlerdir ve kontrol etmesi daha yumuşaktır.

 

 

 

Montagne uzatılabilir kalkanıyla karşımıza çıkıyor. Uzatılabilir kalkan, Montagne’nin vücudunun tüm bölgelerini düşman ateşinden koruyor. Bu kalkan aynı zamanda yanlardan da 80 derecelik bir koruma sağlarken, yukarıdan da biraz olsun korunmak için de eğimli bir tepeye sahiptir. Kalkan uzatılarak kullanılırken elle saldırı(melee attack) olursa sadece biraz sarsılır. Patlamalardan minimum hasar alır. Montagne kalkan uzatıldığında bile arkadan gelecek saldırılara karşı savunmasız kalır. Kalkan uzatılırken, Montagne silahını kullanamaz, koşamaz, çömelemez.

 

 

 

Thermite özel patlayıcısı sayesinde reinforce ile güçlendirilmiş duvarları bile patlatabiliyor. Ancak duvarda sinyal bozucu ya da elektrik olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Üzerinde 2 adet bulunan patlayıcının patlatılması 3 saniye sürüyor ve diğer breaching chargelara göre daha büyük bir patlama yaratıyor.

 

 

 

Ash modifiyeli bomba atarı sayesinde reinforce olmayan, kırılabilir tüm duvarları ve yere kurulabilen kalkanıda dahil yanına yaklaşmaya gerek kalmadan patlatabiliyor. Silahın 2 adet mermisi vardır. Modifiyeli bomba atarı bir duvara yapıştığında otomatik olarak patlayacaktır ve sinyal bozuculardan etkilenmeyecektir. Silahı aynı zamanda küçük bir patlama alanı oluşturarak yakındaki rakibe en fazla 85 hasar verir, eğer doğrudan rakibi vurursanız verdiğiniz hasar 50 olacaktır. Elektrik verilmiş yerlere ya da cihazlara zarar veremez çünkü elektrikle temas ettiği anda imha olur. Aynı zamanda Jager’ın aktif defans sistemi eğer menzildeyse modifiyeli bomba atarı engelleyebilir.

 

 

 

Thatcher 3 adet EMP bombasına sahiptir. Bu el bombası, kendi alanı içinde bulunan tüm elektronik cihazları devre dışı bırakır. Aynı şekilde hologram-reflex-red dot gibi görüşleri de 10 saniyeliğine bozar. Takım arkadaşının cihazına zarar vermez. Maestro’nun Kem Göz ve Pulse’un sensörü gibi cihazları ise geçici süreliğine devre dışı bırakır. Duvarların arkasından da iş görür ve 5 metre etki alanı vardır.

 

 

 

Sledge “The Caber” isimli balyoz taşıyor. 25 vuruşluk hakkı vardır. Çoğu duvar ve barikatı göreceli bir sessizlikle kırabilir. Balyoz tek bir sallamayla karakterlerin geçilebileceği boyutta bir delik açabilir. Aynı zamanda dikenli tel, Castle zırh paneli ve Maestro kem göz tek hamlede yok edilebilir. Balyoz tek seferde düşmanları öldürebilir.

 

 

 

 

Buck iki silahınında altında pompalı eklentisi taşır. Bu pompalı, diğer pompalı silahlara göre daha yıkıcı potansiyele sahiptir. Sledge gibi duvarları ve barikatları kolayca kırmak üzere tasarlanmıştır. Diğer pompalı silahlara göre daha büyük delikler oluşturur. Çok az daha uzaktan ateş etmek daha büyük delikler için iyi bir taktiktir. Hasarı iyi de olsa genel olarak çatışmalar için tasarlanmamıştır. Bir tuşla silahınızı pompalı yapabilir ya da eski haline döndürebilirsiniz.

 

 

 

Blackbeard 2 tane şeffaf tüfek kalkanı taşıyor. Bu kalkanları istediğini zaman takıp sökebiliyor. Kalkanlar Blackbeard’ın başını birkaç mermiden korurken, 50 hasarı engeller ve Blackbeard kalkanların sağlığını görerek istediği gibi değiştirebilir. Kalkan takılı olduğunda hareket hızı %30’a yakın düşer. Aynı zamanda silahın geri tepme oranı artar.

 

 

 

Capitão’nun eşsiz aygıtı arbalettir. Yanında 4 adet oka sahip bir yay taşır. Bunlardan ikisi kırmızı ok(ateş), atıldığı alanı yakar ve zamanla hasar verir. Diğer ikisi ise mavi ok(gaz bombası), atıldığı yerde görüşü engelleyen gaz bombası bırakır. Capitão’nun taktik arbaleti kendine özgü bir Red Dot Sight(kırmızı nokta görüşü) özelliğine sahiptir. Arbalet kırmızı ok takılı başlar ancak bir tuşla mavi oka geçebilir. Yanıcı kırmızı oklar bütün bir kapıyı kaplayacak ve büyük hasara yol açacak kadar geniş bir alanı kaplar. Aynı zamanda mavi gaz oku, normal gaz bombasından daha büyük bir alanı kapsar. İkisi de sessizce ateşlenir.
Yanıcı kırmızı ok her yarım saniyede 15 hasar verir.

 

 

 

 

Hibana özel aleti sayesinde reinforce olsun veya olmasın her türlü duvarda ister geçebileceği kadar isterse de sadece görebileceği kadar deliği uzaktan açabiliyor. Toplamda 3 atış hakkı vardır. Silahı ateşledikten sonra tekrar tek bir tuşa basarak delme işlemi başlar. Silahının tek bir atış kümesi 2×3 dikdörtgene yerleştirilmiş 6 adet ufak parçalayıcıdan oluşur. Bu ufak parçalayıcılar ateş edilmesi halinde ya da patlayıcı maddeler tarafından imha edilebilir. Tuşa basıldığında 5 saniye içinde patlar.

 

 

 

 

Jackal’ın eşsiz aygıtı, düşman ayak izlerini takip edebilen ve hedeflerini belirleyebilen kaskında taşıdığı Eyenox Model III denilen aygıt. Tarama yapıldıktan sonra ilk yer tespiti hemen gelir, 5 saniyelik aralıklarla 20 saniye içinde dört tane daha yer tespiti gelir. Jackal ve onun o anki avı, bir sonraki yer tespitin ne zaman olacağını ve kaç tane daha kaldığını görebilir. Ayak izi taraması 3 saniye sürüyor ve sadece tek bir ayak izine odaklanabiliyor. Ayak izleri ne kadar yakın olduklarına bağlı olarak renk kodludur. Ayak izleri 0 saniyede kırmızı renk, 20 saniyede sarı, 45 saniyede açık yeşil, 65 saniyeden sonra açık mavidir.
Rakip takım eğer yere yatarak hareket ediyorsa ayak izleri gözükmez.
Ölen operatörün ayak izleri silinir. Caveira özel yeteneğini kullanırsa yeri tespit edilemez.

 

 Ying 3 adet “Candela” ile donatılmıştır. Her candela 6 adet flaş şarjı içerir. Ying candelayı elinde tuttukça patlaması da gecikir. Kırılabilir duvarlara ya da zemine koyulabilirken, aynı zamanda yere fırlatılarak yuvarlatılabilir. Yere fırlatıldığında, fırlatıldığı yöne doğru düz bir hatta devam eder. Zaman ayarlı fünye olduğu için sinyal bozucudan etkilenmez. 1 ışık 1 saniyelik, iki ışık 3 saniyelik ve üç ışık 5 saniyelik bir gecikmeye sebep olur. Etkili menzili normal flaş bombasından daha yüksektir. Taktığı gözlük sayesinde kendi candelasından etkilenmez.

 

 

 

Zofia’nın KS79 LIFELINE isimli silahı, darbeli bombalar(impact grenades) ve Sersemletme bombası ateşleyebilir. 2 adet darbeli bombası, 4 adet sersemletme bombası vardır. Silahı yeniden yükleme gerektirmeden arka arkaya bomba atabilir. Sersemletme bombası görsellikte ve harekette bozulmalara neden oluyor. Ela’nın mayınlarına karşı diğer operatörlere göre daha dirençlidir. Zofia yaralanıp düşerse(injure olursa) kendini 5 saniye sürede yerden kaldırabilir ancak 1 hp ile oyuna devam eder.

 

 

 

Dokkaebi, savunanların telefonlarına bir virüs yükleyebilir ve manuel olarak(elle) sıfırlayana kadar aralıksız çalmalarına neden olabilir. Etkilenen telefonlar büyük bir titreşim sesi çıkaracaktır. Savunan takımdakiler çaldırmasına aldırmayabilir ya da telefonu kapatmak için bir kaç saniyeye ihtiyaç duyabilir. Bir Savunmacı öldürülürse telefonunu düşürür ve Dokkaebi bunu hackleyerek tüm kameralara erişim sağlayabilir. Yere düşen telefonlar imha edilebilir. 2 kere telefon çaldırma hakkı bulunuyor.

 

 

 

Finka, özel olarak tasarlanmış nanobotlarla donatılmıştır. Her takım arkadaşına görevden önce enjekte edilmiş olan nanobotlar, eldivenindeki cihaz sayesinde aktif hale geliyor. “Adrenal Surge” etkilenen takım arkadaşlarının sağlığında geçici bir artış ve diğer küçük faydaların üstüne silah geri tepmesinin azaltılmasını sağlar. Tur başına 3 kere aktif etme hakkı bulunur ve 10 saniye sürer. 20 saniye bekleme süresi vardır. Geçici 20 sağlık artışı sağlar. Silahların şarjör değiştirme hızını arttırır. Dikenli telden geçerken hareket hızını arttırır. Sersemletme bombalarının etkisi yarı yarıya azalır. Ela mayınına yakalandıktan sonra basılırsa sersemletmeyi kaldırır. Düşmüş(injure) takım arkadaşlarını 5 sağlık ile kaldırabilir. “Adrenal Surge”den etkilenmiş müttefiklere, Smoke gazı daha çok vurur ve
Pulse cihazıyla daha uzaktan görülebilir.

 

 

 

 

Lion özel drone’u EE-ONE-D ile geliyor. Drone Lion’un komutuyla düşman hareketlerini taramak için haritanın üzerinde uçar. Drone’u yok edilemez. Bu özellik 2 defa kullanılabilir. Tarama başlamadan önce hem saldırı hem de savunma oyuncularına 3 saniyelik bir uyarı verir. Tarama işlemi 5 saniye sürer.  Bir savunma oyuncusu ayaklarını hareket ettirirse, drone bu hareketi algılar ve onları duvarın arkasında bile olsa etraflarını kırmızı bir çizgiyle çizerek yerlerini gösterir. Hareket etmeyi durdururlarsa yerleri gösterilmez. Herhangi bir araç veya silah kullanma savunma oyuncusunun tespit edilmesine neden olmaz. Bir zemini kırmak ve aşağı atlamak yerini tespit ettirir. 20 saniye bekleme süresi vardır.

 

 

 

Maverick taşıdığı özel ekipmanı sayesinde, güçlendirilmiş duvarlar dahil olmak üzere her türlü kırılabilir yüzeyde sessizce delik açabilir. Ana kullanım amacı, yeni görüş hatları açmak ve oradan düşmanlara beklenmedik bir şekilde saldırmak. Duvarlarda delik açabilmek için aleti biraz sabit tutmak gerekiyor. Operatörlerin geçebileceği kadar delik açmak ise çok zaman almanın yanında, aletin yakıtını da bitirir. Duvarları istediğiniz şekillerde kesmenize serbestlik tanınıyor. Sinyal bozuculardan ve elektrikten etkilenmez.

 

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *