YOL AYRIMI: GELENEKSEL NİŞANCILAR MI, YENİ TERCİHLER Mİ?

  • Oynanış
  • Efekt
  • Zorluk
  • Grafik

Geçen hafta yayınlanan makalede yeni meta hakkında konuşmuş ve yapılan ilginç tercihlerin sebeplerini açıklamıştık. Bu defa alt koridora mercek tutuyor, geleneksel nişancı tercihleriyle yeni tercihler arasındaki temel farkları arıyoruz.

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde 2 haftayı ve 24 karşılaşmayı geride bıraktık. Artık geriye dönüp bakacak ve olayları yorumlayacak kadar veriyi elimizde tutuyoruz. Şüphesiz ki bu yorumlama işinde Alt Koridor tercihleri bir önceliği hak ediyor. Yaz Mevsimi’nin en ilginç tercihleri burada yapılıyor.

24 karşılaşma ve 48 farklı Alt Koridor tercihi izledik.Burada Geleneksel Nişancılar olarak adlandırdığımız şampiyonlar daha fazla tercih edildi. Fakat dört şampiyonla sınırlı bir havuz vardı elimizde. Öte yandan yeni tercihler, Vadi’de daha az seçilmesine karşın takımlara birçok farklı stratejinin kapısını açtı.

  • Klasik Nişancılar: Ezreal, Lucian, Kai’Sa ve Xayah.
  • Yeni Tercihler: Vladimir, Yasuo, Darius, Irelia, Ornn, Ziggs, Brand, Karma, Lulu, Mordekaiser, Swain

Yeni Tercihler Daha Başarılı Bir İzlenim Çizdi

Yukarıdaki tabloda ilk dikkat çeken unsur galibiyet oranlarıydı. Alt koridorda yaptığınız esnek tercihler her şeyden önce Yasaklama – Seçim ekranında elinizi güçlendiriyor. Rakibiniz hangi şampiyonun nereye gideceğini bilmediğinde karşılaşmaya bir adım önde başlamak için harika bir fırsat yakalıyorsunuz. Öte yandan alışılmadık koridor eşleşmeleri yine hanenize bir avantaj olarak yazılıyor. Nişancıların karşılarına gelen Darius, Vladimir, Yasuo gibi tercihlere alışık olduğunu söyleyemeyiz. Rakibin hasarını hesaplayamamak ve bekleme sürelerine alışık olmamak geri dönüşü olmayan hatalara sebebiyet verebiliyor.

Geleneksel Nişancılar Daha Fazla Sorumluluk Alıyor

Geleneksel Nişancılar, Yeni Tercihler’e kıyasla belli başlı niteliksel farklara sahip. Geleneksel Nişancılar takımları için hayati bir kazanma koşulu olarak görülüyor. Kaynakları alıyorlar, hasarı sırtlıyorlar. Takım için Kai’Sa, Ezreal, Lucian ya da Xayah seçtiğinizde ormancınızın da ilgisi buraya kayıyor. Geleneksel Nişancı tercihlerinde ormancılar alt koridora çok daha yakın oynuyor.

Yeni Tercihler içinse durum böyle değil. Yasuo seçimini bir kenara bırakırsak diğer şampiyonlar takımları adına pek de kritik bir rol üstlenmiyor. Bunlar genelde taktiksel çeşitlilik için seçiliyor. Alt koridorda Yeni Tercihler Vadi’ye indiğinde takımın odağı diğer koridorlara yayılıyor. Nişancı pozisyonu için Karma, Lulu, Swain, Ornn tercih edildiğinde onlardan elbette bir hasar beklenmiyor. Kaynaklardan daha az yararlanıyorlar ve ormancıdan daha az destek görüyorlar.

Yeni Tercihler’in Daha Fazla Zamana İhtiyacı Var

İki farklı tercih arasında en önemli fark zafer sürelerinde ortaya çıkıyor. Klasik Nişancılar oyunları daha erken bitirmek adına oldukça yardımcı oluyor. Klasik Nişancı tercih edilen karşılaşmalarda daha az skor izliyoruz. Oyun başına verilen skor sadece 2,16’da kalıyor. Üstünlüğü ele geçiren takım hızlıca kuleleri kuşatma fırsatı yakalıyor ve ortalama 30 dakika 24 saniyede zafere ulaşıyor.

Yeni Tercihler ise kaos ve takım savaşıyla beraber anılıyor. Bu tercihler oyun başına 3,05 skor vererek Geleneksel Nişancılar’dan bir hayli farklı bir görünüm çiziyor. Öte yandan takım üstünlüğü ele geçirse dahi oyunu hızlıca bitirme fırsatını yakalayamıyor. Kulelere hasar verecek menzilli bir şampiyondan yoksun olmak Yeni Tercihler’in en büyük handikapı olarak ortaya çıkıyor. Yeni Tercihler zafer kazanmak adına ortalama 35 dakika 13 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Peki Hangi Tercih Daha İyi?

İki farklı yönelim arasında çok derin niteliksel farklar olduğu açık. Geleneksel Nişancılar tamamen düzen üzerinden ilerliyor. Ne yapmak istediği daha açık. Kaynak dağılımları, hasar katkıları daha sistematik. Zaferler daha hızlı kazanılıyor. Buna rağmen zafer oranları oldukça düşük. Yeni Tercihler ise bir kaos ortamı sunmalarına karşın bundan verim almayı da biliyor. Çok skor veriyorlar, oyunları çok uzatıyorlar. Buna karşın eninde sonunda zafere ulaşmayı başarıyorlar.

Mevcut tablodan çıkaracağımız temel sonuç şu: Geleneksel Nişancılar ve Yeni Tercihler arasında bir iyi – kötü yorumu yapılamaz. Farklı stratejileri uygulamak ve bunlardan maksimum verimi almak tamamen takımların gösterdiği performansa bağlı. Alt koridorda böylesine bir çeşitlilik varken kazanmak için en doğrusunu seçmek koçların insiyatifinde oluyor. 1907 Fenerbaçe gibi Geleneksel Nişancı tercihlerini tamamen bir kenara bırakmak ya da Royal Bandits’i baz alarak Yeni Tercihleri tamamen dışlamak mümkün.

 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi tam 24 karşılaşmayı geride bıraktık. Takımlar artık alışma sürecini geride bıraktı diyebiliriz. Mevcut metanın artı ve eksileri daha net bir şekilde ortaya çıktı. Bu bağlamda diyebiliriz ki önümüzdeki haftalarda takımlar daha bilinçli bir şekilde hareket edecek. Farklı tercihleri denemek yerine ekipler, Geleneksel Nişancılar ve Yeni Tercihler arasından kendilerine uygun olanı seçerek yola devam edecek. Tüm bunlara ek olarak 8.13 Yaması’nda yapılan bazı nişancı güçlendirmeleri önümüzdeki haftalarda bu tabloyu değiştirme potansiyeline sahip olacak.

Tüm bu alternatiflere rağmen değişmeyen bir şey var: Ligin tüm heyecanı yine twitch.tv/riotgamesturkish adresinde canlı canlı yaşanacak.

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *